Gülfidan Bereket
Köşe Yazarı
Gülfidan Bereket
 

Yönetici Adaylarını Nasıl Değerlendirmelisiniz?

İşini iyi yapmak ile iyi yönetici olmak birbirinden çok farklıdır. Bu nedenle işini iyi yaptığı için yöneticiliğe terfi ettirdiğiniz bir çalışanınız beklediğiniz düzeyde performans gösteremeyebilir. Benzer bir şekilde özgeçmişine bakarak müthiş iş tecrübeleri olduğunu gördüğünüz birini yönetici olarak işe aldığınızda da hüsrana uğrayabilirsiniz. İşte yönetici adayları arasında bir seçim yaparken dikkat etmeniz gereken kritik noktalar: 1. İş deneyimi, çalıştığı pozisyonlar ve eğitimi hakkında bilgi alın. 2. Liderlik yeteneklerini, deneyimlerini, tarzını ve takım çalışması becerilerini değerlendirin. 3. İletişim becerilerine ve dinleme yeteneğine bakın. 4. Stratejik düşünme ve zor kararlar alma yeteneklerini sorgulayın. 5. Kişiliğinin ve değerlerinin, organizasyonunuzun kültürüyle uyumlu olup olmadığına bakın. 6. Geçmişte elde ettiği iş sonuçlarını, başarılarını, katkılarını ve ölçüm kriterlerini sorun. 7. Önceki işverenleri veya yöneticileri ile iletişime geçerek performansı ve geçmişi hakkında daha fazla bilgi edinin. 8. Karmaşık sorunları nasıl ele aldığını ve çözdüğünü örnek senaryolar üzerinden değerlendirin. 9. İşe olan motivasyonunu ve organizasyona bağlılığını değerlendirin. Uzun vadeli bir iş ilişkisine ve başarıya ne kadar bağlı olduğunu anlamaya çalışın. 10. Farklı perspektiflerden gelen görüşleri değerlendirin. Birden fazla kişinin adayı değerlendirmesi, daha objektif bir değerlendirme sağlayabilir. Yönetici adaylarını değerlendirmek, işverenler ve insan kaynakları profesyonelleri için kritik bir süreçtir. Organizasyonunuzun ihtiyaçlarına ve kültürüne uygun bir lider seçmek önemlidir. Değerlendirme sürecini acele etmeden titizlikle yürüterek, en uygun adayı seçme şansınızı artırabilirsiniz. Bereketli günleriniz olsun.
Ekleme Tarihi: 14 Eylül 2023 - Perşembe

Yönetici Adaylarını Nasıl Değerlendirmelisiniz?

İşini iyi yapmak ile iyi yönetici olmak birbirinden çok farklıdır. Bu nedenle işini iyi yaptığı için yöneticiliğe terfi ettirdiğiniz bir çalışanınız beklediğiniz düzeyde performans gösteremeyebilir. Benzer bir şekilde özgeçmişine bakarak müthiş iş tecrübeleri olduğunu gördüğünüz birini yönetici olarak işe aldığınızda da hüsrana uğrayabilirsiniz.

İşte yönetici adayları arasında bir seçim yaparken dikkat etmeniz gereken kritik noktalar:

1. İş deneyimi, çalıştığı pozisyonlar ve eğitimi hakkında bilgi alın.

2. Liderlik yeteneklerini, deneyimlerini, tarzını ve takım çalışması becerilerini değerlendirin.

3. İletişim becerilerine ve dinleme yeteneğine bakın.

4. Stratejik düşünme ve zor kararlar alma yeteneklerini sorgulayın.

5. Kişiliğinin ve değerlerinin, organizasyonunuzun kültürüyle uyumlu olup olmadığına bakın.

6. Geçmişte elde ettiği iş sonuçlarını, başarılarını, katkılarını ve ölçüm kriterlerini sorun.

7. Önceki işverenleri veya yöneticileri ile iletişime geçerek performansı ve geçmişi hakkında daha fazla bilgi edinin.

8. Karmaşık sorunları nasıl ele aldığını ve çözdüğünü örnek senaryolar üzerinden değerlendirin.

9. İşe olan motivasyonunu ve organizasyona bağlılığını değerlendirin. Uzun vadeli bir iş ilişkisine ve başarıya ne kadar bağlı olduğunu anlamaya çalışın.

10. Farklı perspektiflerden gelen görüşleri değerlendirin. Birden fazla kişinin adayı değerlendirmesi, daha objektif bir değerlendirme sağlayabilir.

Yönetici adaylarını değerlendirmek, işverenler ve insan kaynakları profesyonelleri için kritik bir süreçtir. Organizasyonunuzun ihtiyaçlarına ve kültürüne uygun bir lider seçmek önemlidir. Değerlendirme sürecini acele etmeden titizlikle yürüterek, en uygun adayı seçme şansınızı artırabilirsiniz.

Bereketli günleriniz olsun.

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve ankhaber.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.