Nevzat Ceylan: Müsilaj büyük oranda Tuna Nehrinden

Güncel (İHA) - İhlas Haber Ajansı | 14.07.2021 - 12:12, Güncelleme: 14.07.2021 - 12:12
 

Nevzat Ceylan: Müsilaj büyük oranda Tuna Nehrinden

Marmara Denizi ve diğer denizlerimizdeki müsilaj sorununu araştıran komisyonun üyesi olan Ankara Milletvekili Nevzat Ceylan, Marmara denizindeki müsilajın büyük oranda Tuna Nehri'nden kaynaklandığını söyledi. Asıl sebep: Tuna Komisyonda müsilaj tehlikesine dikkat çeken Ceylan, "80 milyon insanın kirliliği Tuna Nehri’ne akıyor. Marmara’nın kirliliğinin en önemli sebeplerinin başında da Tuna Nehri’ndeki kirlilik geliyor" dedi. Ceylan, benzer sorunun 1990'lı yıllarda Adriyatik’te yaşandığını belirterek, "Çözmüşler onlar, nasıl çözmüşler? Arıtma tesisleriyle çözmüşler. Tabii, uzun bir süreç almış bu. Türkiye’de uzun bir sürece ihtiyaç var" diye konuştu. 10 ülkeden geçiyor Marmara denizinin kirliliğinin sadece Marmara ile alakalı olmadığını ifade eden Ceylan, 10 ülkeden geçen Tuna nehrine dikkat çekti. Ceylan, şöyle devam etti: "Tuna Nehri çok önemli. Tuna Nehri iki bin 800 kilometre mesafeden, 10 ülkeden geçerek… O havzada 80 milyon insanın kirliliği Tuna Nehri’ne akıyor; çoğu da arıtılmadan, maalesef yeterli arıtma olmadan ve Volga gibi Karadeniz’e, Karadeniz’den akıntılarla Marmara Denizi’ne geliyor. Yani çok kuvvetli akıntı var, üçlü akıntı var; özellikle Boğaz’da. Dolayısıyla Marmara’nın kirliliğinin en önemli sebeplerinin başında da Tuna Nehri’ndeki kirlilik geliyor. Tuna Nehri’yle ilgili kısmı bizim iyi incelememiz lazım. Yani bu günah sadece Türkiye’nin değil, ilgili belediyelerin değil. Tuna Nehri’ndeki 10 ülkeden gelen kirlilik var. O konuda Tuna Nehri’yle ilgili ilim adamlarına veyahut Tuna Nehri’ndeki şehirlerin ilgililerini de çağırarak veya Tuna Nehri’yle ilgili bir çalışma yaparak hatta bir Tuna Nehri seyahatiyle beraber Tuna Nehri’nden Karadeniz’e heyetin gezmesiyle o kirlilikleri bizzat yerinde görmesine de ihtiyaç var. Yani bunu bütün dünyaya anlatmamız lazım, Marmara Denizi’nin kirliliğinin sadece Türkiye’nin değil, Tuna Nehri’nin kirliliğinin olduğunu da bütün dünya kamuoyunun bilmesi lazım." Dinyester etkisi de var Tuna Nehri dışında Dinyester Nehri'nin de Marmara Denizi’ne etkisi olduğunu belirten Ceylan, bunun dünya kamuoyunun dikkatine sunulması gerektiğini kaydetti. Ceylan, Marmara Denizi’nin kirliliği sorunlarından bir tanesinin de tarımsal kaynaklı kirlilik olduğuna dikkat çekti.

Marmara Denizi ve diğer denizlerimizdeki müsilaj sorununu araştıran komisyonun üyesi olan Ankara Milletvekili Nevzat Ceylan, Marmara denizindeki müsilajın büyük oranda Tuna Nehri'nden kaynaklandığını söyledi.

Asıl sebep: Tuna

Komisyonda müsilaj tehlikesine dikkat çeken Ceylan, "80 milyon insanın kirliliği Tuna Nehri’ne akıyor. Marmara’nın kirliliğinin en önemli sebeplerinin başında da Tuna Nehri’ndeki kirlilik geliyor" dedi.

Ceylan, benzer sorunun 1990'lı yıllarda Adriyatik’te yaşandığını belirterek, "Çözmüşler onlar, nasıl çözmüşler? Arıtma tesisleriyle çözmüşler. Tabii, uzun bir süreç almış bu. Türkiye’de uzun bir sürece ihtiyaç var" diye konuştu.

10 ülkeden geçiyor

Marmara denizinin kirliliğinin sadece Marmara ile alakalı olmadığını ifade eden Ceylan, 10 ülkeden geçen Tuna nehrine dikkat çekti. Ceylan, şöyle devam etti:

"Tuna Nehri çok önemli. Tuna Nehri iki bin 800 kilometre mesafeden, 10 ülkeden geçerek… O havzada 80 milyon insanın kirliliği Tuna Nehri’ne akıyor; çoğu da arıtılmadan, maalesef yeterli arıtma olmadan ve Volga gibi Karadeniz’e, Karadeniz’den akıntılarla Marmara Denizi’ne geliyor. Yani çok kuvvetli akıntı var, üçlü akıntı var; özellikle Boğaz’da. Dolayısıyla Marmara’nın kirliliğinin en önemli sebeplerinin başında da Tuna Nehri’ndeki kirlilik geliyor. Tuna Nehri’yle ilgili kısmı bizim iyi incelememiz lazım. Yani bu günah sadece Türkiye’nin değil, ilgili belediyelerin değil. Tuna Nehri’ndeki 10 ülkeden gelen kirlilik var. O konuda Tuna Nehri’yle ilgili ilim adamlarına veyahut Tuna Nehri’ndeki şehirlerin ilgililerini de çağırarak veya Tuna Nehri’yle ilgili bir çalışma yaparak hatta bir Tuna Nehri seyahatiyle beraber Tuna Nehri’nden Karadeniz’e heyetin gezmesiyle o kirlilikleri bizzat yerinde görmesine de ihtiyaç var. Yani bunu bütün dünyaya anlatmamız lazım, Marmara Denizi’nin kirliliğinin sadece Türkiye’nin değil, Tuna Nehri’nin kirliliğinin olduğunu da bütün dünya kamuoyunun bilmesi lazım."

Dinyester etkisi de var

Tuna Nehri dışında Dinyester Nehri'nin de Marmara Denizi’ne etkisi olduğunu belirten Ceylan, bunun dünya kamuoyunun dikkatine sunulması gerektiğini kaydetti. Ceylan, Marmara Denizi’nin kirliliği sorunlarından bir tanesinin de tarımsal kaynaklı kirlilik olduğuna dikkat çekti.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve ankhaber.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.