DEVLET SERT: Türkiye Yüzyılının Emekçileri Çifte Bayram Yaşamak İstiyor

Çalışma Hayatı 19.03.2024 - 08:43, Güncelleme: 19.03.2024 - 08:43
 

DEVLET SERT: Türkiye Yüzyılının Emekçileri Çifte Bayram Yaşamak İstiyor

HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı ve Öz Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanı Devlet Sert, “Eşitlik İlkesi İşletilmeli, Kamu İşçisinin Ücretleri de Yüzde 49.25’e Tamamlanmalı” dedi.
Tüm dünya ile birlikte ülkemizde de yaşanan ekonomik kriz, yüksek enflasyon ve alım gücünde yaşanan büyük gerileme karşısında kamu işçisinin evini geçindirmekte giderek daha çok zorluk çektiğine işaret eden HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı ve Öz Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanı Devlet Sert, Türkiye yüzyılının emekçileri olarak kamu işçisinin ücret zammının diğer kesimlere yapıldığı gibi yüzde 49.25’e tamamlanmasını beklediklerini ifade etti. Sert, toplumun büyük bir bölümüne yapılan yüzde 49.25’lik ücret artışından kamu işçisinin mahrum bırakılmasını eşitlik ilkesinin zedelenmesi olarak tanımladı. HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı ve Öz Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanı Devlet Sert, konuya ilişkin olarak yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi: “Çalışma hayatının en büyük bileşeni olan işçiler olarak Yeni Türkiye Yüzyılından ve Güçlü Türkiye hedeflerinden büyük gurur duyuyoruz. Ancak Türkiye yüzyılının üreten, hizmet eden emekçileri olan kamu işçileri yüksek enflasyon ve giderek daha da düşen alım gücü karşısında geçim zorluğu yaşamaya başladı. Toplumun pek çok kesimine yapılan yüzde 49.25’lik ücret artışı karşısında kamu işçilerinin yüzde 32.57’de bırakılması, kamu düzeninin işleyişinde omurga görev gören kamu işçisini derinden üzdü, üzmeye de devam ediyor. Yaklaşan yerel seçimlerde ülkenin bekasına verilen önem, istikrara duyulan güven ortada iken kamu işçisini evini dahi geçindiremeyecek bir ücret ile karşı karşıya bırakmak hem insani olarak, hem vicdani olarak, hem de eşitlik ilkesi açısından doğru değildir. Kamu işçisi kendini ayrıştırılmış, ötekileştirilmiş hissediyor. İşçinin tek geçim kaynağı aldığı ücrettir. Tenceresinde kaynattığı tek yemek helal lokmasıdır. Ancak gelinen noktada eşitsiz bir uygulama ile kendini değersiz hisseden kamu işçisi halen devletine güvenmekte, toplumsal patlamaların öznesi olmamak için çaba göstermektedir. Türkiye’nin emekçileri olarak bizleri aynı iftar sofrasında bir araya getiren, kendisi de bir işçi olan Sayın Cumhurbaşkanımıza bir kez daha sesimizi duyurmak istiyoruz; kamu işçisi sizden acilen eşitlikçi bir yaklaşımla ücretlerde toplumun diğer kesimlerine sağlamış olduğunuz eşitliği istiyor. Yüzde 49.25’lik zammın kendisine de yapılmasını istiyor. Bayram öncesi bizlere yaşatılacak bir müjde ile kamu işçisi çifte bayram yaşamak istiyor.”
HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı ve Öz Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanı Devlet Sert, “Eşitlik İlkesi İşletilmeli, Kamu İşçisinin Ücretleri de Yüzde 49.25’e Tamamlanmalı” dedi.

Tüm dünya ile birlikte ülkemizde de yaşanan ekonomik kriz, yüksek enflasyon ve alım gücünde yaşanan büyük gerileme karşısında kamu işçisinin evini geçindirmekte giderek daha çok zorluk çektiğine işaret eden HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı ve Öz Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanı Devlet Sert, Türkiye yüzyılının emekçileri olarak kamu işçisinin ücret zammının diğer kesimlere yapıldığı gibi yüzde 49.25’e tamamlanmasını beklediklerini ifade etti.

Sert, toplumun büyük bir bölümüne yapılan yüzde 49.25’lik ücret artışından kamu işçisinin mahrum bırakılmasını eşitlik ilkesinin zedelenmesi olarak tanımladı.

HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı ve Öz Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanı Devlet Sert, konuya ilişkin olarak yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi:

“Çalışma hayatının en büyük bileşeni olan işçiler olarak Yeni Türkiye Yüzyılından ve Güçlü Türkiye hedeflerinden büyük gurur duyuyoruz.

Ancak Türkiye yüzyılının üreten, hizmet eden emekçileri olan kamu işçileri yüksek enflasyon ve giderek daha da düşen alım gücü karşısında geçim zorluğu yaşamaya başladı.

Toplumun pek çok kesimine yapılan yüzde 49.25’lik ücret artışı karşısında kamu işçilerinin yüzde 32.57’de bırakılması, kamu düzeninin işleyişinde omurga görev gören kamu işçisini derinden üzdü, üzmeye de devam ediyor.

Yaklaşan yerel seçimlerde ülkenin bekasına verilen önem, istikrara duyulan güven ortada iken kamu işçisini evini dahi geçindiremeyecek bir ücret ile karşı karşıya bırakmak hem insani olarak, hem vicdani olarak, hem de eşitlik ilkesi açısından doğru değildir.

Kamu işçisi kendini ayrıştırılmış, ötekileştirilmiş hissediyor.

İşçinin tek geçim kaynağı aldığı ücrettir. Tenceresinde kaynattığı tek yemek helal lokmasıdır. Ancak gelinen noktada eşitsiz bir uygulama ile kendini değersiz hisseden kamu işçisi halen devletine güvenmekte, toplumsal patlamaların öznesi olmamak için çaba göstermektedir.

Türkiye’nin emekçileri olarak bizleri aynı iftar sofrasında bir araya getiren, kendisi de bir işçi olan Sayın Cumhurbaşkanımıza bir kez daha sesimizi duyurmak istiyoruz; kamu işçisi sizden acilen eşitlikçi bir yaklaşımla ücretlerde toplumun diğer kesimlerine sağlamış olduğunuz eşitliği istiyor. Yüzde 49.25’lik zammın kendisine de yapılmasını istiyor.

Bayram öncesi bizlere yaşatılacak bir müjde ile kamu işçisi çifte bayram yaşamak istiyor.”

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve ankhaber.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.