ATO İle Azerbaycan KOBSKA Arasında İşbirliği Protokolü İmzalandı

Ekonomi 24.11.2023 - 14:28, Güncelleme: 24.11.2023 - 14:28
 

ATO İle Azerbaycan KOBSKA Arasında İşbirliği Protokolü İmzalandı

Ankara Ticaret Odası (ATO) ile Azerbaycan Cumhuriyeti Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler ve Dernekler Birliği (KOBSKA) arasında ticari ve iş ilişkilerini geliştirmek üzere “İşbirliği Protokolü” imzalandı. ATO adına Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran’ın imzaladığı protokole KOBSKA adına Nigar Alasgarova imza koydu. İmza töreninde konuşan Baran, “Türkiye yüzyılını aynı zamanda Türk Cumhuriyetleri devri yapalım” dedi.
ATO Başkanlık Makamında gerçekleşen imza töreninde konuşan ATO Başkanı Gürsel Baran, Azerbaycan ile Türkiye’nin iki ayrı devlet olsa da milletlerin bir olduğunu belirterek, “Biz kardeşiz, kardeşten daha da öteyiz” dedi. İki ülke vatandaşlarının yakınlığına rağmen dış ticaret hacminin 3,3 milyar dolar düzeyinde olduğuna dikkat çeken Baran, bu rakamın yükseltilmesi gerektiğini söyledi. Ankara ekonomisi ve Ankara Ticaret Odası hakkında bilgi veren Baran, Ankara-Bakü arasında Türk Hava Yolları (THY) tarafından direkt uçuş başlatılması konusunda talepte bulunduklarını, ilk uçuşa da yolcu olarak katıldıklarını anlattı.Azerbaycan ile Türkiye arasında, direkt uçuş, vize gibi sorunların ortadan kalktığına ve ticaretin geliştirilmesi için zeminin uygun hale geldiğine dikkat çeken Baran, “Cumhurbaşkanımızın işaret ettiği hedef doğrultusunda Azerbaycan ile dış ticaretimizi 15 milyar dolar seviyesine yükseltmek istiyoruz” diye konuştu. Türkiye ile Azerbaycan’ın, Bakü-Tiflis-Ceyhan petrol ve Bakü-Tiflis-Erzurum doğalgaz boru hatları, Bakü-Tiflis-Kars demir yolu ile birbirine bağlanmış durumda olduğunu kaydeden Baran, bu stratejik bağlantıların yanı sıra, savunma sanayi alanında da Türkiye’nin tecrübelerini Azerbaycan’a aktardığını anlattı.Baran, “Bizler iki devletin bir milletiyiz. Ülkelerimiz arasında stratejik müttefiklik söz konusu. Siyasi, askeri ve ekonomik tecrübelerimizi birbirimize aktararak birlikte gelişmeyi hedefliyoruz. Bu yıl ülke olarak 100’üncü yılımızı kutluyoruz. Bu önemli dönemde gelecek yüzyılımız için de bir vizyon ortaya koyuyoruz. Türkiye Yüzyılı’nı, Türk Devri yapmak üzere Türk Cumhuriyetleri ile omuz omuza çalışalım.Türkiye yüzyılını aynı zamanda Türk Cumhuriyetleri devri yapalım” diye konuştu.   -“ATO ÜYELERİNİN TECRÜBELERİNDEN FAYDALANMAK İSTİYORUZ”- KOBSKA Başkanı Nigar Alasgarova da konuşmasında, işbirliği protokolü ile Azerbaycan ve Türkiye arasındaki ticaret hacmini yükseltmeyi hedeflediklerini belirterek, “Ankara Ticaret Odası üyesi işletmelerin tecrübelerinden faydalanmak istiyoruz” dedi. Alasgarova, KOBSKA olarak düzenleyecekleri toplantılara ATO’yu da davet edeceklerini söyledi. İşbirliği Protokolü İmza programında ATO Yönetim Kurulu Üyeleri Ahmet Akça, Yasin Özyolu ile ATO Kreatif Endüstriler ve Markalaşma Özel İhtisas Komisyonu Başkanı Berat Kuzu ve KOBSKA temsilcileri yer aldı. ATO ile KOBSKA arasında imzalanan protokol, ikili ticaret ve iş ilişkilerinin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması, ortak girişimlerle, ortaklıklarla ve iki ülke arasında iş bağlantılarını başlatma ve teşvik etme, karşılıklı teknik uzmanlık sağlama, iki ülke arasında ziyaretler düzenleme, ikili ilişkileri hızlandırma ve iş dünyaları arasında karşılıklı konferanslar ve toplantılar düzenleme konularını kapsıyor.
Ankara Ticaret Odası (ATO) ile Azerbaycan Cumhuriyeti Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler ve Dernekler Birliği (KOBSKA) arasında ticari ve iş ilişkilerini geliştirmek üzere “İşbirliği Protokolü” imzalandı. ATO adına Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran’ın imzaladığı protokole KOBSKA adına Nigar Alasgarova imza koydu. İmza töreninde konuşan Baran, “Türkiye yüzyılını aynı zamanda Türk Cumhuriyetleri devri yapalım” dedi.

ATO Başkanlık Makamında gerçekleşen imza töreninde konuşan ATO Başkanı Gürsel Baran, Azerbaycan ile Türkiye’nin iki ayrı devlet olsa da milletlerin bir olduğunu belirterek, “Biz kardeşiz, kardeşten daha da öteyiz” dedi. İki ülke vatandaşlarının yakınlığına rağmen dış ticaret hacminin 3,3 milyar dolar düzeyinde olduğuna dikkat çeken Baran, bu rakamın yükseltilmesi gerektiğini söyledi. Ankara ekonomisi ve Ankara Ticaret Odası hakkında bilgi veren Baran, Ankara-Bakü arasında Türk Hava Yolları (THY) tarafından direkt uçuş başlatılması konusunda talepte bulunduklarını, ilk uçuşa da yolcu olarak katıldıklarını anlattı.Azerbaycan ile Türkiye arasında, direkt uçuş, vize gibi sorunların ortadan kalktığına ve ticaretin geliştirilmesi için zeminin uygun hale geldiğine dikkat çeken Baran, “Cumhurbaşkanımızın işaret ettiği hedef doğrultusunda Azerbaycan ile dış ticaretimizi 15 milyar dolar seviyesine yükseltmek istiyoruz” diye konuştu.

Türkiye ile Azerbaycan’ın, Bakü-Tiflis-Ceyhan petrol ve Bakü-Tiflis-Erzurum doğalgaz boru hatları, Bakü-Tiflis-Kars demir yolu ile birbirine bağlanmış durumda olduğunu kaydeden Baran, bu stratejik bağlantıların yanı sıra, savunma sanayi alanında da Türkiye’nin tecrübelerini Azerbaycan’a aktardığını anlattı.Baran, “Bizler iki devletin bir milletiyiz. Ülkelerimiz arasında stratejik müttefiklik söz konusu. Siyasi, askeri ve ekonomik tecrübelerimizi birbirimize aktararak birlikte gelişmeyi hedefliyoruz. Bu yıl ülke olarak 100’üncü yılımızı kutluyoruz. Bu önemli dönemde gelecek yüzyılımız için de bir vizyon ortaya koyuyoruz. Türkiye Yüzyılı’nı, Türk Devri yapmak üzere Türk Cumhuriyetleri ile omuz omuza çalışalım.Türkiye yüzyılını aynı zamanda Türk Cumhuriyetleri devri yapalım” diye konuştu.

 

-“ ATO ÜYELERİNİN TECRÜBELERİNDEN FAYDALANMAK İSTİYORUZ”-

KOBSKA Başkanı Nigar Alasgarova da konuşmasında, işbirliği protokolü ile Azerbaycan ve Türkiye arasındaki ticaret hacmini yükseltmeyi hedeflediklerini belirterek, “Ankara Ticaret Odası üyesi işletmelerin tecrübelerinden faydalanmak istiyoruz” dedi. Alasgarova, KOBSKA olarak düzenleyecekleri toplantılara ATO’yu da davet edeceklerini söyledi.

İşbirliği Protokolü İmza programında ATO Yönetim Kurulu Üyeleri Ahmet Akça, Yasin Özyolu ile ATO Kreatif Endüstriler ve Markalaşma Özel İhtisas Komisyonu Başkanı Berat Kuzu ve KOBSKA temsilcileri yer aldı.

ATO ile KOBSKA arasında imzalanan protokol, ikili ticaret ve iş ilişkilerinin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması, ortak girişimlerle, ortaklıklarla ve iki ülke arasında iş bağlantılarını başlatma ve teşvik etme, karşılıklı teknik uzmanlık sağlama, iki ülke arasında ziyaretler düzenleme, ikili ilişkileri hızlandırma ve iş dünyaları arasında karşılıklı konferanslar ve toplantılar düzenleme konularını kapsıyor.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve ankhaber.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.