Savaş Delibaş: Simit için fiyat ayarlaması istemek zorundayız

Ekonomi 04.01.2023 - 18:24, Güncelleme: 04.01.2023 - 18:24
 

Savaş Delibaş: Simit için fiyat ayarlaması istemek zorundayız

Ankara Pideciler Simitçiler ve Çörekçiler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Savaş Delibaş, 5 TL'den satılan simidin aşırı artan girdi maliyetlerinden dolayı 7 TL'den satılması noktasında aldıkları kararı, görüşülerek uygulanması noktasında ilgili komisyona ilettiklerini kaydetti. Delibaş, "Ankara simidi üretiminin sürdürülebilirliği adına; ayakta kalabilmemiz adına fiyat ayarlaması-artışı istemek zorundayız." dedi.
Ankara Pideciler Simitçiler ve Çörekçiler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Savaş Delibaş, oda yönetimi olarak; Ankara’da 5 TL’den satılan 90 gram susamlı simidin (KDV ve Bayi ondalığı dahil) satış fiyatını 7 TL’ye çıkarma kararı aldıklarını, bunun da zorunluluktan kaynaklandığını, yeni tarifenin ANKESOB/Birlik Ücret Tarifeleri Değerlendirme Komisyonunda görüşülerek karara bağlanması durumunda uygulamaya geçeceğini kaydetti. Simitçi esnafının zor durumda olduğuna dikkat çeken Delibaş, “Simit dahil unlu mamuller için uygulanan son fiyat tarifesinin ardından geçen süre içerisinde ve özellikle pandemi sürecinin maddi manevi yorgunluğunu dahi üzerimizden atamadan, Rusya-Ukrayna savaşı ve enerji-ekonomik kriz, dolar kurunun aşırı değişkenliği, elektrik, doğalgaz, su, personel giderleri ve kiraların aşırı artış göstermesi, ülkemizin şu an içinde bulunduğu ekonomik şartlar sebebiyle ham madde girdilerinin aşırı yükselmesi nedeniyle esnafımızın zor şartlarda faaliyet gösterdiğini göz önünde bulundurarak, yeniden bir fiyat listesinin tespit edilmesi zorunluluğu hasıl olmuştur. Oda yönetim kurulunca yeniden belirlenen Simit ve Unlu Mamuller Fiyat Tarifemiz, üst kuruluşumuzun; ANKESOB/Birlik Ücret Tarifeleri Değerlendirme Komisyonu'na sunulmuştur. Bugün, 25 kg Susam 1300 TL, 50 kg Un 650 TL, 1 koli Maya 450 TL. Sürekli ve aşırı artış gösteren en temel ham madde ve tüm girdi maliyetlerinin çok yüksek olmasından dolayı karlarımız düşmüş, hatta zarara dahi yol açmıştır. Bu nedenle fiyat ayarlaması istemek durumunda kaldık. Ankara simidi üretiminin sürdürülebilirliği adına; ayakta kalabilmemiz adına arzu etmesek de fiyat ayarlaması-artışı istemek zorundayız Halkımızın bizi anlayacağına inanıyoruz." ifadelerini kullandı. 
Ankara Pideciler Simitçiler ve Çörekçiler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Savaş Delibaş, 5 TL'den satılan simidin aşırı artan girdi maliyetlerinden dolayı 7 TL'den satılması noktasında aldıkları kararı, görüşülerek uygulanması noktasında ilgili komisyona ilettiklerini kaydetti. Delibaş, "Ankara simidi üretiminin sürdürülebilirliği adına; ayakta kalabilmemiz adına fiyat ayarlaması-artışı istemek zorundayız." dedi.

Ankara Pideciler Simitçiler ve Çörekçiler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Savaş Delibaş, oda yönetimi olarak; Ankara’da 5 TL’den satılan 90 gram susamlı simidin (KDV ve Bayi ondalığı dahil) satış fiyatını 7 TL’ye çıkarma kararı aldıklarını, bunun da zorunluluktan kaynaklandığını, yeni tarifenin ANKESOB/Birlik Ücret Tarifeleri Değerlendirme Komisyonunda görüşülerek karara bağlanması durumunda uygulamaya geçeceğini kaydetti.

Simitçi esnafının zor durumda olduğuna dikkat çeken Delibaş, “ Simit dahil unlu mamuller için uygulanan son fiyat tarifesinin ardından geçen süre içerisinde ve özellikle pandemi sürecinin maddi manevi yorgunluğunu dahi üzerimizden atamadan, Rusya-Ukrayna savaşı ve enerji-ekonomik kriz, dolar kurunun aşırı değişkenliği, elektrik, doğalgaz, su, personel giderleri ve kiraların aşırı artış göstermesi, ülkemizin şu an içinde bulunduğu ekonomik şartlar sebebiyle ham madde girdilerinin aşırı yükselmesi nedeniyle esnafımızın zor şartlarda faaliyet gösterdiğini göz önünde bulundurarak, yeniden bir fiyat listesinin tespit edilmesi zorunluluğu hasıl olmuştur. Oda yönetim kurulunca yeniden belirlenen Simit ve Unlu Mamuller Fiyat Tarifemiz, üst kuruluşumuzun; ANKESOB/Birlik Ücret Tarifeleri Değerlendirme Komisyonu'na sunulmuştur. Bugün, 25 kg Susam 1300 TL, 50 kg Un 650 TL, 1 koli Maya 450 TL. Sürekli ve aşırı artış gösteren en temel ham madde ve tüm girdi maliyetlerinin çok yüksek olmasından dolayı karlarımız düşmüş, hatta zarara dahi yol açmıştır. Bu nedenle fiyat ayarlaması istemek durumunda kaldık. Ankara simidi üretiminin sürdürülebilirliği adına; ayakta kalabilmemiz adına arzu etmesek de fiyat ayarlaması-artışı istemek zorundayız Halkımızın bizi anlayacağına inanıyoruz." ifadelerini kullandı. 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve ankhaber.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.