Engelliye engel olmayacak görüş ve öneriler

Çalışma Hayatı 29.12.2023 - 09:59, Güncelleme: 29.12.2023 - 09:59
 

Engelliye engel olmayacak görüş ve öneriler

Dursun ERKILIÇ / Türkiye’deki engelli sayısını (değişik kıstasları dikkate alarak) 2.5 milyon ile 10 milyon arasında belirtenler var ama hangi rakam olursa olsun milyonlarca insanımız, önündeki engellerin kaldırılmasını, hayatın kolaylaştırılmasını bekliyor…
HAK-İŞ CAMİASININ HASSASİYETİ Bu sesi duyan ve bu alanda bir şeyler değil çok şeyler yapmak isteyenler var… HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Aslan ve HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı, Özçelik-İş Sendikası Genel Başkanı Yunus Değirmenci olmak üzere HAK-İŞ camiası bunların başında geliyor…   YUNUS DEĞİRMENCİ’NİN DEĞERLENDİRMELERİ Yunus Değirmenci, Konfederasyonun Avrupa Birliği Erasmus+ Programı çerçevesinde, İstanbul Üniversitesi ile birlikte yürüttüğü Uzaktan Çalışanlar İçin Avrupa Dijital Beceri Merkezi (Remote Net) Projesi “Engelli İşçilerin Uzaktan Çalışma Becerilerinin Geliştirilmesi Eğitim Programı”na katılarak çok önemli değerlendirmelerde bulundu. Toplantıya, HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı Yunus Değirmenci’nin yanı sıra, Genel Sekreter Yardımcısı Fatma Zengin, Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Genel Sekreteri Ayhan Metin ve HAK-İŞ’e bağlı sendikalardan eğitim programına katılan engelli üyeler katıldı.   ÖNEMLİ PROJELER UYGULAMAYA KONDU… Yunus Değirmenci’nin, “HAK-İŞ olarak dezavantajlı gruplar için önemli projeler gerçekleştiriyoruz” ifadesi, engellilerin sahipsiz olmadığını gösteren hususlardan biriydi. Dünyada son dönemde yaşanan birçok felaket, salgın hastalıklar, kuraklık, savaş ve beraberindeki etkilerle mücadele ettiği bir zamanda dezavantajlı gruplarda yer alan engelli bireylerin olumsuz gelişmelerden çok daha ağır bir şekilde etkilendiğini ifade eden Değirmenci HAK-İŞ olarak, böylesi bir dönemde kadınlar ve engelliler başta olmak üzere, toplumun tüm kesimlerini kapsayan ve kucaklayan projeleri, bir bir hayata geçirerek, dünyadaki olumsuz gelişmelerin etkilerini en aza indirmek için, gayret sarf ettiğimizi dile getirdi.   “ESAS OLAN EMEKTİR, ALIN VE AKIL TERİDİR” Salgın dönemi ile birlikte uzaktan çalışma modelinin iş yaşamında yerinin giderek arttığı bir döneme girdiğimizi belirten Değirmenci, Uzaktan çalışma modeliyle ilgili olarak, ilgili mevzuat ve kanunların düzenlenmesi için HAK-İŞ olarak, görüştüğümüz ilgili devlet kurumu yetkililerine görüşlerimizi ifade ederek, gerekli tedbirleri almaları için girişimlerimizi sürdürüyoruz. Bu konuda bir farkındalığın da oluşması için, HAK-İŞ olarak gayret sarf ediyoruz. Bizim nazarımızda evden çalışan da, işyerine gelip çalışan da birdir. Çünkü her iki çalışma modelinde esas olan emektir, alın ve akıl teridir. Her iki grup da, işyerine gerekli katkıyı ve verimi sağlamaktadır. Bu anlayışla, engelli bireylerin hayatının her alanında yanında olan HAK-İŞ, uzaktan çalışan bireylerin de yanında olmayı sürdüreceğinden emin olabilirsiniz” dedi. SONUÇ OLARAK; Yunus Değirmenci’nin dile getirdiği konular ve sorunlara çözüm odaklı yaklaşım, HAK-İŞ’in proje ve uygulamalarıyla birleşince, herkese örnek olacak bir tavır ve tutum çıkıyor ortaya.
Dursun ERKILIÇ / Türkiye’deki engelli sayısını (değişik kıstasları dikkate alarak) 2.5 milyon ile 10 milyon arasında belirtenler var ama hangi rakam olursa olsun milyonlarca insanımız, önündeki engellerin kaldırılmasını, hayatın kolaylaştırılmasını bekliyor…

HAK-İŞ CAMİASININ HASSASİYETİ

Bu sesi duyan ve bu alanda bir şeyler değil çok şeyler yapmak isteyenler var…

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Aslan ve HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı, Özçelik-İş Sendikası Genel Başkanı Yunus Değirmenci olmak üzere HAK-İŞ camiası bunların başında geliyor…

 

YUNUS DEĞİRMENCİ’NİN DEĞERLENDİRMELERİ

Yunus Değirmenci, Konfederasyonun Avrupa Birliği Erasmus+ Programı çerçevesinde, İstanbul Üniversitesi ile birlikte yürüttüğü Uzaktan Çalışanlar İçin Avrupa Dijital Beceri Merkezi (Remote Net) Projesi “ Engelli İşçilerin Uzaktan Çalışma Becerilerinin Geliştirilmesi Eğitim Programı”na katılarak çok önemli değerlendirmelerde bulundu.

Toplantıya, HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı Yunus Değirmenci’nin yanı sıra, Genel Sekreter Yardımcısı Fatma Zengin, Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Genel Sekreteri Ayhan Metin ve HAK-İŞ’e bağlı sendikalardan eğitim programına katılan engelli üyeler katıldı.

 

ÖNEMLİ PROJELER UYGULAMAYA KONDU…

Yunus Değirmenci’nin, “HAK-İŞ olarak dezavantajlı gruplar için önemli projeler gerçekleştiriyoruz” ifadesi, engellilerin sahipsiz olmadığını gösteren hususlardan biriydi.

Dünyada son dönemde yaşanan birçok felaket, salgın hastalıklar, kuraklık, savaş ve beraberindeki etkilerle mücadele ettiği bir zamanda dezavantajlı gruplarda yer alan engelli bireylerin olumsuz gelişmelerden çok daha ağır bir şekilde etkilendiğini ifade eden Değirmenci HAK-İŞ olarak, böylesi bir dönemde kadınlar ve engelliler başta olmak üzere, toplumun tüm kesimlerini kapsayan ve kucaklayan projeleri, bir bir hayata geçirerek, dünyadaki olumsuz gelişmelerin etkilerini en aza indirmek için, gayret sarf ettiğimizi dile getirdi.

 

“ESAS OLAN EMEKTİR, ALIN VE AKIL TERİDİR”

Salgın dönemi ile birlikte uzaktan çalışma modelinin iş yaşamında yerinin giderek arttığı bir döneme girdiğimizi belirten Değirmenci, Uzaktan çalışma modeliyle ilgili olarak, ilgili mevzuat ve kanunların düzenlenmesi için HAK-İŞ olarak, görüştüğümüz ilgili devlet kurumu yetkililerine görüşlerimizi ifade ederek, gerekli tedbirleri almaları için girişimlerimizi sürdürüyoruz. Bu konuda bir farkındalığın da oluşması için, HAK-İŞ olarak gayret sarf ediyoruz. Bizim nazarımızda evden çalışan da, işyerine gelip çalışan da birdir. Çünkü her iki çalışma modelinde esas olan emektir, alın ve akıl teridir. Her iki grup da, işyerine gerekli katkıyı ve verimi sağlamaktadır. Bu anlayışla, engelli bireylerin hayatının her alanında yanında olan HAK-İŞ, uzaktan çalışan bireylerin de yanında olmayı sürdüreceğinden emin olabilirsiniz” dedi.

SONUÇ OLARAK; Yunus Değirmenci’nin dile getirdiği konular ve sorunlara çözüm odaklı yaklaşım, HAK-İŞ’in proje ve uygulamalarıyla birleşince, herkese örnek olacak bir tavır ve tutum çıkıyor ortaya.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve ankhaber.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.