Dr. OSMAN YILDIZ’DAN ‘GEREKÇELİ’ ÖRGÜTLENME ÇAĞRISI VE ÖNERİLER

Çalışma Hayatı 23.11.2022 - 01:51, Güncelleme: 23.11.2022 - 09:36
 

Dr. OSMAN YILDIZ’DAN ‘GEREKÇELİ’ ÖRGÜTLENME ÇAĞRISI VE ÖNERİLER

ITUC 5. Dünya Kongresinde konuşan HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı Dr. Osman Yıldız, “Dünya neo-liberal felsefe altında piyasa ekonomisine geçiyor. Bu nedenle, özel sektörü, çok uluslu şirketleri esas olarak sosyal diyalog yoluyla örgütlenmenin yollarını ve araçlarını bulmalıyız” dedi.
HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı Dr. Osman Yıldız, Avustralya'nın Melbourne şehrinde yapılan Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu’nun (ITUC) 5. Dünya Kongresinde yaptığı konuşmada, HAK-İŞ Konfederasyonu adına Genel Kurulu selamlayarak, “5. ITUC Kongresi, sorunları birlikte tartışacağımız ve gelecek için bir yol haritası oluşturacağımız bir kongre olacaktır. Bu kongre aynı zamanda dünyadaki tüm demokratik sendika liderlerini birçok zorlu koşullara rağmen sorunlara çözümler üretmek için bir araya getiriyor” dedi. “ITUC, çalışmalarımızı ve mücadelelerimizi koordine etmemiz için büyük ve güçlü bir yoldur. ITUC daha fazla ülkeyi kapsayarak büyümeye devam ediyor. Bu kapsamda İki büyük ülkenin, Kazakistan ve Sudan'ın ITUC'a katılmasını tebrik ediyorum” diyerek sözü örgütlenme ve diğer konulara getirdi: ÖRGÜTLENMENİN YOLU BULUNMALI… “Sharan Burrow'un altını çizdiği gibi, bu kongre için anahtar kelimenin örgütlenme olduğuna inanıyorum.  Bundan dolayı kendilerine müteşekkiriz. Bu yeni bir sosyal sözleşmeye ulaşmanın yolu ve temel dayanağı bu olmalıdır. Gerçekten de yeni bir sosyal sözleşme dünya ve ülkeler için ideal bir hedeftir. Sendikalarımız bu hedefe ulaşmak için politikalar, stratejiler ve eylemler üretmelidir. Dünya neo-liberal felsefe altında piyasa ekonomisine geçiyor. Bu nedenle, özel sektörü, çok uluslu şirketleri esas olarak sosyal diyalog yoluyla örgütlenmenin yollarını ve araçlarını bulmalıyız. HAK-İŞ olarak, örgütlenme atağı içindeyiz ülkemizde taşeronluktan kamu iktisadi teşebbüslerine, mevsimlik işçilerden ücret artışlarına, genel olarak ve özellikle de madenler olmak üzere İş Sağlığı ve Güvenliğinden büyük ücret vergileri sorunlarına kadar uzanan sorunlara karşı çözüm bulmak için mücadele ediyoruz.” KÜRESEL BAŞARILAR ENDEKSİ HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı Dr. Osman Yıldız konuşmasını şöyle tamamladı: “Tek başımıza ve/veya gerektiğinde diğer sendikalar ve sosyal ortaklarla birlikte ortak çalışmalar yapıyoruz. Bu durum ülkemiz için kapsamlı bir sosyal model gerektirmektedir ITUC, sendikal haklar için bir Küresel Haklar Endeksi aracı ortaya koymaktadır. ITUC’un bu endeksin yanına Küresel Başarılar Endeksini de eklemesi önem arz etmektedir. Böyle bir durumun sendikaların bu zorlu gelgitlere karşı kendilerini güvende hissetmelerine ve cesaret elde etmelerine son derece katkı sağlayacağına inanıyorum. Genel Sekreter Sharan Burrow'a, Başkan Ayyuba’ya sekreterya üyelerine büyük başarılarından dolayı, ACTU'ya bizi burada Avustralya'da ağırladıkları için teşekkür ederiz 5. Kongre, yeni Genel Sekreter Luca Visentini ve ekibinin liderliğinde, sendikal mücadeleyi yeni ufuklara taşıyacağına inanıyoruz. Yeni Genel Sekreter ve ekibini tebrik ediyor ve başarılar diliyoruz.”
ITUC 5. Dünya Kongresinde konuşan HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı Dr. Osman Yıldız, “Dünya neo-liberal felsefe altında piyasa ekonomisine geçiyor. Bu nedenle, özel sektörü, çok uluslu şirketleri esas olarak sosyal diyalog yoluyla örgütlenmenin yollarını ve araçlarını bulmalıyız” dedi.

HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı Dr. Osman Yıldız, Avustralya'nın Melbourne şehrinde yapılan Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu’nun (ITUC) 5. Dünya Kongresinde yaptığı konuşmada, HAK-İŞ Konfederasyonu adına Genel Kurulu selamlayarak, “5. ITUC Kongresi, sorunları birlikte tartışacağımız ve gelecek için bir yol haritası oluşturacağımız bir kongre olacaktır. Bu kongre aynı zamanda dünyadaki tüm demokratik sendika liderlerini birçok zorlu koşullara rağmen sorunlara çözümler üretmek için bir araya getiriyor” dedi.

“ITUC, çalışmalarımızı ve mücadelelerimizi koordine etmemiz için büyük ve güçlü bir yoldur. ITUC daha fazla ülkeyi kapsayarak büyümeye devam ediyor. Bu kapsamda İki büyük ülkenin, Kazakistan ve Sudan'ın ITUC'a katılmasını tebrik ediyorum” diyerek sözü örgütlenme ve diğer konulara getirdi:

ÖRGÜTLENMENİN YOLU BULUNMALI…

“Sharan Burrow'un altını çizdiği gibi, bu kongre için anahtar kelimenin örgütlenme olduğuna inanıyorum.  Bundan dolayı kendilerine müteşekkiriz. Bu yeni bir sosyal sözleşmeye ulaşmanın yolu ve temel dayanağı bu olmalıdır. Gerçekten de yeni bir sosyal sözleşme dünya ve ülkeler için ideal bir hedeftir.

Sendikalarımız bu hedefe ulaşmak için politikalar, stratejiler ve eylemler üretmelidir. Dünya neo-liberal felsefe altında piyasa ekonomisine geçiyor. Bu nedenle, özel sektörü, çok uluslu şirketleri esas olarak sosyal diyalog yoluyla örgütlenmenin yollarını ve araçlarını bulmalıyız.

HAK-İŞ olarak, örgütlenme atağı içindeyiz ülkemizde taşeronluktan kamu iktisadi teşebbüslerine, mevsimlik işçilerden ücret artışlarına, genel olarak ve özellikle de madenler olmak üzere İş Sağlığı ve Güvenliğinden büyük ücret vergileri sorunlarına kadar uzanan sorunlara karşı çözüm bulmak için mücadele ediyoruz.”

KÜRESEL BAŞARILAR ENDEKSİ

HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı Dr. Osman Yıldız konuşmasını şöyle tamamladı:

“Tek başımıza ve/veya gerektiğinde diğer sendikalar ve sosyal ortaklarla birlikte ortak çalışmalar yapıyoruz. Bu durum ülkemiz için kapsamlı bir sosyal model gerektirmektedir

ITUC, sendikal haklar için bir Küresel Haklar Endeksi aracı ortaya koymaktadır. ITUC’un bu endeksin yanına Küresel Başarılar Endeksini de eklemesi önem arz etmektedir. Böyle bir durumun sendikaların bu zorlu gelgitlere karşı kendilerini güvende hissetmelerine ve cesaret elde etmelerine son derece katkı sağlayacağına inanıyorum.

Genel Sekreter Sharan Burrow'a, Başkan Ayyuba’ya sekreterya üyelerine büyük başarılarından dolayı, ACTU'ya bizi burada Avustralya'da ağırladıkları için teşekkür ederiz

5. Kongre, yeni Genel Sekreter Luca Visentini ve ekibinin liderliğinde, sendikal mücadeleyi yeni ufuklara taşıyacağına inanıyoruz. Yeni Genel Sekreter ve ekibini tebrik ediyor ve başarılar diliyoruz.”

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve ankhaber.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.