Başkent’in İlk Müzik Müzesi Musiki Muallim Mektebi’nde Açılıyor

Kültür-Sanat 10.11.2023 - 18:52, Güncelleme: 10.11.2023 - 18:52
 

Başkent’in İlk Müzik Müzesi Musiki Muallim Mektebi’nde Açılıyor

Kültür ve sanat alanında birçok projeye imza atan ve destek veren Mamak Belediyesi; Ankara’da bir ilki gerçekleştirerek Müzik Müzesi projesini hayata geçiriyor.
Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk konservatuarı olan ve pek çok sanatçının yetişmesine vesile olan Musiki Muallim Mektebi, restore edilerek yeniden ruhuna yakışır eğitim, etkinlik ve atölyelere ev sahipliği yapıyor. Bu anlayış ile Mamak Belediyesi, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk konservatuarı Musiki Muallim Mektebi’nde Müzik Müzesi açmaya hazırlanıyor. Mamak’a kazandırılan en önemli vizyon projelerden biri olan Müzik Müzesi’nde yaşanmış ve yaşamakta olan farklı kültürlere ait müzikal değerler ile onlara ait çalgıların yanı sıra, dünya müzik kültürü içinde yer alan değerlerin otantik yapıları gözetilerek, çağdaş bir müze anlayışı içinde bir araya getirilmesi hedefleniyor. Müzik Müzesi ile gelecek kuşaklara yok olmuş bir kültür yerine; korunan, yaşatan ve belgelerle geleceğe taşıyan bir anlayış benimseniyor. Bu anlayış ile Müzik Müzesi’nde dört farklı bölüm oluşturuldu. Giriş kısmının duvarlarında müzik tarihimize ait önemli görseller yer almakta. Bir tarafta 12/13 bin yıllık Anadolu müzik kültürüne, diğer tarafta ise Musiki Muallim Mektebine ait görseller bulunmakta ve tarihsel süreç kısaca özetlenmeye çalışılmaktadır. İkinci bölümde, bilgisayarlar üzerinden müzikal değerler ve müze hakkında bilgiler verilmekte ve konuyla ilgili kitap ve dergiler yer almaktadır. Ayrıca yakın bir zamanda bu bölümde, ses kayıt ve yayın sistemleri de sergilenecektir. Üçüncü bölümde Türkiye ve dördüncü bölümde ise Dünya müzik kültürü içinde yer alan müzikal eserler sunulmaktadır. Türkiye bölümünde 95, Dünya bölümünde ise 113 enstrüman yer alıyor. Müzede yer alan eserlerin büyük çoğunluğu, Çamlıdere Belediye Başkanı Hazım Caner Can’ın koleksiyonundan oluşmakta olup, toplamda müzede 208 enstrüman sergilenecek. Müze kurulum ve eser toplama çalışmaları kapsamında sizler de elinizdeki enstrümanları Müzik Müzesine bağışlayarak, Ankara’nın ilk ve tek müzik müzesine katkı sağlayabilirsiniz.  
Kültür ve sanat alanında birçok projeye imza atan ve destek veren Mamak Belediyesi; Ankara’da bir ilki gerçekleştirerek Müzik Müzesi projesini hayata geçiriyor.

Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk konservatuarı olan ve pek çok sanatçının yetişmesine vesile olan Musiki Muallim Mektebi, restore edilerek yeniden ruhuna yakışır eğitim, etkinlik ve atölyelere ev sahipliği yapıyor.

Bu anlayış ile Mamak Belediyesi, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk konservatuarı Musiki Muallim Mektebi’nde Müzik Müzesi açmaya hazırlanıyor.

Mamak’a kazandırılan en önemli vizyon projelerden biri olan Müzik Müzesi’nde yaşanmış ve yaşamakta olan farklı kültürlere ait müzikal değerler ile onlara ait çalgıların yanı sıra, dünya müzik kültürü içinde yer alan değerlerin otantik yapıları gözetilerek, çağdaş bir müze anlayışı içinde bir araya getirilmesi hedefleniyor.

Müzik Müzesi ile gelecek kuşaklara yok olmuş bir kültür yerine; korunan, yaşatan ve belgelerle geleceğe taşıyan bir anlayış benimseniyor.

Bu anlayış ile Müzik Müzesi’nde dört farklı bölüm oluşturuldu.

Giriş kısmının duvarlarında müzik tarihimize ait önemli görseller yer almakta. Bir tarafta 12/13 bin yıllık Anadolu müzik kültürüne, diğer tarafta ise Musiki Muallim Mektebine ait görseller bulunmakta ve tarihsel süreç kısaca özetlenmeye çalışılmaktadır. İkinci bölümde, bilgisayarlar üzerinden müzikal değerler ve müze hakkında bilgiler verilmekte ve konuyla ilgili kitap ve dergiler yer almaktadır. Ayrıca yakın bir zamanda bu bölümde, ses kayıt ve yayın sistemleri de sergilenecektir. Üçüncü bölümde Türkiye ve dördüncü bölümde ise Dünya müzik kültürü içinde yer alan müzikal eserler sunulmaktadır.

Türkiye bölümünde 95, Dünya bölümünde ise 113 enstrüman yer alıyor. Müzede yer alan eserlerin büyük çoğunluğu, Çamlıdere Belediye Başkanı Hazım Caner Can’ın koleksiyonundan oluşmakta olup, toplamda müzede 208 enstrüman sergilenecek.

Müze kurulum ve eser toplama çalışmaları kapsamında sizler de elinizdeki enstrümanları Müzik Müzesine bağışlayarak, Ankara’nın ilk ve tek müzik müzesine katkı sağlayabilirsiniz.  

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve ankhaber.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.