ATO BAŞKANI GÜRSEL BARAN’DAN, BANKALARA ÇAĞRI: DEPREMZEDE TÜCCARIN KREDİ BORCU BAŞVURUSUZ, KOŞULSUZ, ŞARTSIZ VE FAİZSİZ ERTELEYİN

Ekonomi 15.02.2023 - 20:17, Güncelleme: 15.02.2023 - 20:17
 

ATO BAŞKANI GÜRSEL BARAN’DAN, BANKALARA ÇAĞRI: DEPREMZEDE TÜCCARIN KREDİ BORCU BAŞVURUSUZ, KOŞULSUZ, ŞARTSIZ VE FAİZSİZ ERTELEYİN

ATO Başkanı Baran, Halkbankası’nın depremlerden zarar gören esnaf ve sanatkârlara yönelik başvuru koşulu aramadan 6 ay kredi borcu erteleme kararının diğer bankalara da örnek olmasını ve kapsamının Ticaret Odası Üyelerini de kapsayacak şekilde genişletilmesini istedi.
Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, bankalara deprem bölgesindeki işletmelerinkredi borcunu başvuru ve talep olmaksızın erteleme çağrısında bulundu. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) bankaların müşterilerin taleplerine bağlı olmak kaydıyla kredi borçlarını 6 ay süreyle ertelemesine ilişkin Kurul kararı aldığını hatırlatan Baran, “Bankalarımızı bu düzenlemeyi dikkate alarak deprem bölgesindeki tüccarın kredi borcunu başvurusuz, koşulsuz, şartsız ve faizsiz olarak erteleme yönünde inisiyatif almaya davet ediyorum. Bankalarımızın bu yaklaşımı toplumsal dayanışmanın en güzel yansıması olur” dedi. ATO Başkanı Baran, yazılı bir açıklama yaparak, Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 şiddetindegerçekleşen depremlerden etkilenen illerde faaliyet sürdüren ticari işletmelerin kredi borçlarınınbankalar tarafından müşteri talebine bağlı olmaksızın ertelenmesi gerektiğini söyledi. Depremin etkilediği 10 ilde 320 bin ticari işletmenin bulunduğunu kaydeden Baran, kullanılan ticari kredilerin toplamının ise 700 milyar TL’ye yaklaştığını bildirdi. Resmi Gazete’nin 14 Şubat 2023 tarihli mükerrer sayısında yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile Halkbank’ın esnafın kredi borçlarını başvuru şartı aramadan, 6 ay süreyle ertelediğini hatırlatan Baran,bu kararın depremin verdiği zararlauğraşan esnafa nefes aldırdığını kaydetti.Baran,Halkbank’ın bu kararının diğer bankalara da örnek olmasını ve kapsamının ticaret odası üyelerini de kapsayacak şekilde genişletilmesini istedi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK)bankaların müşterilerin taleplerine bağlı olmak kaydıyla kredi borçlarını 6 ay süreyle ertelemesine ilişkin Kurul kararı aldığını, bu karara uyan İş Bankası’nın da bölgedeki kredilerin ödemelerini 6 ay süreyle faizsiz ertelediğinihatırlatanBaran, şunları söyledi: “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Nureddin Nebati’ye, Ticaret Bakanımız Sayın Mehmet Muş’a, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'na bu karardan dolayı teşekkür ediyorum. Yüz yılın felaketini yaşadık ve bundan sonra nasıl daha hızlı toparlanabiliriz diye düşünüyoruz. Bölgede tüccar ve esnafımızın, maddi manevi sıkıntılarla uğraşırken bir yandan da kredi borcu düşünmesi mümkün değil. Bu süreçte verilecek her türlü destek çok önemli. Deprem bölgesindeki işletme sahiplerinin kredilerini erteletmek için başvuru yapacak, evrak hazırlayacak veya prosedürlerle uğraşacak hali de morali de zamanı da yok. Bankalarımızı BDKK’nın düzenlemesini dikkate alarak deprem bölgesindeki tüccarın kredi borcunu başvurusuz, koşulsuz, şartsız ve faizsiz olarak erteleme yönünde inisiyatif almaya davet ediyorum. Bankalarımızın bu yaklaşımı toplumsal dayanışmanın en güzel yansıması olur. Bu vesileyle deprem nedeniyle hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine ve sevenlerine başsağlığı ve sabır, yaralılara acil şifalar diliyorum. Yaralarımızı birlikte saracağız”
ATO Başkanı Baran, Halkbankası’nın depremlerden zarar gören esnaf ve sanatkârlara yönelik başvuru koşulu aramadan 6 ay kredi borcu erteleme kararının diğer bankalara da örnek olmasını ve kapsamının Ticaret Odası Üyelerini de kapsayacak şekilde genişletilmesini istedi.

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, bankalara deprem bölgesindeki işletmelerinkredi borcunu başvuru ve talep olmaksızın erteleme çağrısında bulundu. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) bankaların müşterilerin taleplerine bağlı olmak kaydıyla kredi borçlarını 6 ay süreyle ertelemesine ilişkin Kurul kararı aldığını hatırlatan Baran, “Bankalarımızı bu düzenlemeyi dikkate alarak deprem bölgesindeki tüccarın kredi borcunu başvurusuz, koşulsuz, şartsız ve faizsiz olarak erteleme yönünde inisiyatif almaya davet ediyorum. Bankalarımızın bu yaklaşımı toplumsal dayanışmanın en güzel yansıması olur” dedi.

ATO Başkanı Baran, yazılı bir açıklama yaparak, Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 şiddetindegerçekleşen depremlerden etkilenen illerde faaliyet sürdüren ticari işletmelerin kredi borçlarının bankalar tarafından müşteri talebine bağlı olmaksızın ertelenmesi gerektiğini söyledi. Depremin etkilediği 10 ilde 320 bin ticari işletmenin bulunduğunu kaydeden Baran, kullanılan ticari kredilerin toplamının ise 700 milyar TL’ye yaklaştığını bildirdi. Resmi Gazete’nin 14 Şubat 2023 tarihli mükerrer sayısında yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile Halkbank’ın esnafın kredi borçlarını başvuru şartı aramadan, 6 ay süreyle ertelediğini hatırlatan Baran,bu kararın depremin verdiği zararlauğraşan esnafa nefes aldırdığını kaydetti.Baran,Halkbank’ın bu kararının diğer bankalara da örnek olmasını ve kapsamının ticaret odası üyelerini de kapsayacak şekilde genişletilmesini istedi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK)bankaların müşterilerin taleplerine bağlı olmak kaydıyla kredi borçlarını 6 ay süreyle ertelemesine ilişkin Kurul kararı aldığını, bu karara uyan İş Bankası’nın da bölgedeki kredilerin ödemelerini 6 ay süreyle faizsiz ertelediğinihatırlatanBaran, şunları söyledi:

“Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Nureddin Nebati’ye, Ticaret Bakanımız Sayın Mehmet Muş’a, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'na bu karardan dolayı teşekkür ediyorum. Yüz yılın felaketini yaşadık ve bundan sonra nasıl daha hızlı toparlanabiliriz diye düşünüyoruz. Bölgede tüccar ve esnafımızın, maddi manevi sıkıntılarla uğraşırken bir yandan da kredi borcu düşünmesi mümkün değil. Bu süreçte verilecek her türlü destek çok önemli. Deprem bölgesindeki işletme sahiplerinin kredilerini erteletmek için başvuru yapacak, evrak hazırlayacak veya prosedürlerle uğraşacak hali de morali de zamanı da yok. Bankalarımızı BDKK’nın düzenlemesini dikkate alarak deprem bölgesindeki tüccarın kredi borcunu başvurusuz, koşulsuz, şartsız ve faizsiz olarak erteleme yönünde inisiyatif almaya davet ediyorum. Bankalarımızın bu yaklaşımı toplumsal dayanışmanın en güzel yansıması olur. Bu vesileyle deprem nedeniyle hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine ve sevenlerine başsağlığı ve sabır, yaralılara acil şifalar diliyorum. Yaralarımızı birlikte saracağız”

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve ankhaber.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.