ATEM Başkanı Hakan Akçam'dan 'konutta rant' açıklaması

Ekonomi 03.01.2024 - 14:26, Güncelleme: 03.01.2024 - 14:26
 

ATEM Başkanı Hakan Akçam'dan 'konutta rant' açıklaması

Habertürk yazarı Rahim Ak, hükümetin ikinci ve üçüncü evlerden daha fazla vergi alınmasını öngören bir yasa üzerinde çalıştığını aktardı.
Konuya ilişkin iddiayı değerlendiren Ankara Tüm Emlakçılar Meslek Esnaf Odası (ATEM) Başkanı Hakan Akçam, bu uygulamanın mutlaka yürürlüğe konulması gerektiğini ATEM olarak defalarca dile getirdiklerini belirtti. Akçam, uygulamanın yürürlüğe girmesi ile konutta rant yapılmasının biz nebze de olsa engellenebileceğine dikkat çekti. ATEM Başkanı Hakan Akçam, Habertürk yazarı Rahim Ak’ın iddialarını değerlendirdi. İddiaya göre birden fazla evi olanların ek vergi ödeyecekleri ifade edilirken, Akçam iddia uygulamaya konulursa memnuniyetle karşılayacaklarını vurguladı. Hükümetin konut sorununu çözmek için attığı adımları yerinde bulduğuna da değinen Akçam, ATEM olarak desteklediklerini belirtti. “BDDK ÇAĞRIMIZA KULAK VERMİŞTİ” Akçam, konut piyasasında var olan sorunları dile getirmeye devam edeceklerini ifade ederek, “Geçtiğimiz yıl Ağustos ayında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), ikinci konutunu alacak olanlara yönelik kredi kısıtlaması getirmişti. Buna göre ikinci ev alımında eskiye göre yüzde 75 daha az kredi kullanabilecekti. Biz o zaman da defalarca bu uygulamanın yürürlüğe girmesini talep etmiştik ve devlet yetkilileri talebimize kulak vermişti” hatırlatmasını yaptı. “UYGULAMA YÜRÜRLÜĞE KONULURSA ÇOK MEMNUN OLURUZ” Son birkaç aydır da birden fazla evi olanların daha fazla vergi ödemelerine ilişkin defalarca çağrı yaptıklarını ifade eden Akçam, “Daha önceden 2 evi olana 3. evi aldığı zaman vergi getirilsin demiştik. Vergi uygulamasının daha da artırılmasını bekliyoruz. Şayet bu çağrımız yerini bulursa bu şekilde konutta rant yapılması engellenmiş olabilir. Habertürk yazarı Rahim Ak kulis bilgisini paylaştı ve hükümetin böyle bir çalışma yaptığını duyurdu. Şayet bu uygulama yürürlüğe konulursa biz de çok memnun oluruz” dedi. Akçam sözlerini şöyle sürdürdü: “Tapu harcı şu anda konut satın alınırken satıcıdan yüzde 2, alıcıdan yüzde 2 olmak üzere yüzde 4. İddiaya göre düşünülen düzenleme uygulamaya konulursa vatandaş ilk evini satın alırken yüzde 4 harç ödeyecek. İkinci evi almaya çalıştığında ise bu tutar muhtemelen bir kat artacak. Üçüncü, dördüncü evi almaya çalıştığında ise harç katlanarak artacak. Hükümet yetkililerinin çalışmalarının bu yönde olduğu iddia ediliyor. Esasında olması gereken de budur.” “HER VATANDAŞIMIZ EV SAHİBİ OLSUN İSTİYORUZ” Konut açığının her geçen büyüdüğünü hem tüketicilerin hem de emlak danışmanlarının zor günler yaşadığını ifade eden Akçam, “Devlet yetkilileri konut açığına neden olan faktörlerin farkında ve edindiğimiz bilgilere göre de 2024’te açığı kapatmak için çalışmalarını hızlandıracak. Biz de isteriz ki her vatandaşımız ev sahibi olsun ve emlak danışmanları da sorun yaşamadan işini yapsın. Bu anlamda yetkililerin yapacağı çalışmaları destekletiyoruz ve kendileriyle her zaman istişare yapmaya hazır olduğumuzu belirtiyoruz” diyerek sözlerini sonlandırdı.
Habertürk yazarı Rahim Ak, hükümetin ikinci ve üçüncü evlerden daha fazla vergi alınmasını öngören bir yasa üzerinde çalıştığını aktardı.

Konuya ilişkin iddiayı değerlendiren Ankara Tüm Emlakçılar Meslek Esnaf Odası (ATEM) Başkanı Hakan Akçam, bu uygulamanın mutlaka yürürlüğe konulması gerektiğini ATEM olarak defalarca dile getirdiklerini belirtti. Akçam, uygulamanın yürürlüğe girmesi ile konutta rant yapılmasının biz nebze de olsa engellenebileceğine dikkat çekti.
ATEM Başkanı Hakan Akçam, Habertürk yazarı Rahim Ak’ın iddialarını değerlendirdi. İddiaya göre birden fazla evi olanların ek vergi ödeyecekleri ifade edilirken, Akçam iddia uygulamaya konulursa memnuniyetle karşılayacaklarını vurguladı. Hükümetin konut sorununu çözmek için attığı adımları yerinde bulduğuna da değinen Akçam, ATEM olarak desteklediklerini belirtti.
“BDDK ÇAĞRIMIZA KULAK VERMİŞTİ”
Akçam, konut piyasasında var olan sorunları dile getirmeye devam edeceklerini ifade ederek, “Geçtiğimiz yıl Ağustos ayında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), ikinci konutunu alacak olanlara yönelik kredi kısıtlaması getirmişti. Buna göre ikinci ev alımında eskiye göre yüzde 75 daha az kredi kullanabilecekti. Biz o zaman da defalarca bu uygulamanın yürürlüğe girmesini talep etmiştik ve devlet yetkilileri talebimize kulak vermişti” hatırlatmasını yaptı.
“UYGULAMA YÜRÜRLÜĞE KONULURSA ÇOK MEMNUN OLURUZ”
Son birkaç aydır da birden fazla evi olanların daha fazla vergi ödemelerine ilişkin defalarca çağrı yaptıklarını ifade eden Akçam, “Daha önceden 2 evi olana 3. evi aldığı zaman vergi getirilsin demiştik. Vergi uygulamasının daha da artırılmasını bekliyoruz. Şayet bu çağrımız yerini bulursa bu şekilde konutta rant yapılması engellenmiş olabilir. Habertürk yazarı Rahim Ak kulis bilgisini paylaştı ve hükümetin böyle bir çalışma yaptığını duyurdu. Şayet bu uygulama yürürlüğe konulursa biz de çok memnun oluruz” dedi.
Akçam sözlerini şöyle sürdürdü:
“Tapu harcı şu anda konut satın alınırken satıcıdan yüzde 2, alıcıdan yüzde 2 olmak üzere yüzde 4. İddiaya göre düşünülen düzenleme uygulamaya konulursa vatandaş ilk evini satın alırken yüzde 4 harç ödeyecek. İkinci evi almaya çalıştığında ise bu tutar muhtemelen bir kat artacak. Üçüncü, dördüncü evi almaya çalıştığında ise harç katlanarak artacak. Hükümet yetkililerinin çalışmalarının bu yönde olduğu iddia ediliyor. Esasında olması gereken de budur.”
“HER VATANDAŞIMIZ EV SAHİBİ OLSUN İSTİYORUZ”
Konut açığının her geçen büyüdüğünü hem tüketicilerin hem de emlak danışmanlarının zor günler yaşadığını ifade eden Akçam, “Devlet yetkilileri konut açığına neden olan faktörlerin farkında ve edindiğimiz bilgilere göre de 2024’te açığı kapatmak için çalışmalarını hızlandıracak. Biz de isteriz ki her vatandaşımız ev sahibi olsun ve emlak danışmanları da sorun yaşamadan işini yapsın. Bu anlamda yetkililerin yapacağı çalışmaları destekletiyoruz ve kendileriyle her zaman istişare yapmaya hazır olduğumuzu belirtiyoruz” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve ankhaber.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.