Atatürk’ün Kullandığı Araba Keçiören’de Sergileniyor

Yerel 05.11.2023 - 13:29, Güncelleme: 05.11.2023 - 13:29
 

Atatürk’ün Kullandığı Araba Keçiören’de Sergileniyor

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün mülazımı, İstiklal Madalyası sahibi Gazi Sakıp Ertuğ’un oğlu Keçiörenli Aydoğan Ertuğ’a ait “Atatürk’ün kullandığı araba” olarak bilinen 1927 model Chevrolet marka araç Keçiören’de sergilenmeye başladı.
Bu araç TBMM açıldıktan sonra buraya tahsis edilirken, kimi zaman Atatürk tarafından kimi zaman da Atatürk’ün Ankara’ya gelen misafirlerini karşılamak üzere kullanıldı. Aydoğan Ertuğ’a babasından miras kalan tarihî araç 10 Kasım 2023 tarihine kadar Keçiören Belediyesi önünde sergilenmeye devam edecek. Keçiören’de doğan ve büyüyen şu anda Antalya’nın Alanya ilçesinde ikamet eden Aydoğan Ertuğ, 1927 model aracını Alanya’dan Keçiören’e kadar sürerek getirdiğini belirterek tarihî anekdotları şu sözlerle aktardı: “Keçiören Dutluk’ta doğmuş büyümüşüm. Atatürk, ben Keçiören İlkokulu’nda okurken okulumuzu ziyarete geldiğinde bütün talebelerle selamlaştıktan sonra ben muzip bir laf söylemişim. Ne söylediğimi de hatırlamıyorum. Atatürk’ün hoşuna gitti. Çağırdı beni iki yanağımdan öptü. Ben de elinden öptüm. Mavi gözlü, kalın, yukarı doğru çatık kaşlarını hâlâ ruhumda yaşıyorum. Bu hadise 1937’de oldu. 1938’de Atatürk rahmetli oldu. Tekrar Ankara’ya geldiğimde ben bu araçla tüm milli bayram kortejlerinde Atatürk’ü temsilen en öne geçerdim. Bu arabaya ‘Atatürk’ün arabası’ denmesi de şuradan geliyor. Babam Atatürk’ün muhafız alay komutanıymış. Babam zengin bir ailenin çocuğuymuş. Bu arabayı almış, Keçiören Dutluk’tan Ulus’a Meclis’e bu araçla gidip geliyormuş. O zamanlar Atatürk’ün arabası tamire gittiğinde veya Esenboğa Havalimanı’na misafirler karşılanmaya gidileceği zaman, Atatürk gidecek araba bulamayınca hemen çağırın mülazım Sakıp’ı dermiş. Bu arabayı kullanırmış. Bunun gibi 2-3 arabamız daha varmış. Meclisin açıldığı ilk günlerdeki o görüntülerde yer alıyor arabalar. Babam da o görüntülerin içinde görünüyor. Yani kısacası bu araba Atatürk’ün bindiği arabadır.” Rahmi Koç’un kendisinin sınıf arkadaşı olduğunu, Vehbi Koç’un da babası Sakıp Ertuğ’un arkadaşı olduğunu dile getiren Aydoğan Ertuğ, Keçiören’de eşeklerle ulaşımın sağlandığını ve renkli bir çocukluk dönemi geçirdiğini dile getirerek, “Vehbi Koç, eşekle ya da at arabasıyla Keçiören’den Ulus’a gidip gelirdi. Babamın o dönem arabası olduğu için kimi zaman Vehbi koç’u da dutluktan alırdı. Kendisi TBMM’ye Vehbi Bey de bakkalına giderdi. Yani birlikte yolculuk yaparlardı. Öyle bir arkadaşlıkları vardı.” İfadelerini kullandı. Meclisin ilk açıldığı dönemde Atatürk'ün de yer aldığı fotoğrafta tarihi araçların meclis önünde bulunduğu da görülüyor.  Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok da tarihi arabayı Keçiören’de sergilemekten şeref ve bahtiyarlık duyduklarını belirterek tüm Ankaralıları arabayı görmeye davet etti.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün mülazımı, İstiklal Madalyası sahibi Gazi Sakıp Ertuğ’un oğlu Keçiörenli Aydoğan Ertuğ’a ait “Atatürk’ün kullandığı araba” olarak bilinen 1927 model Chevrolet marka araç Keçiören’de sergilenmeye başladı.

Bu araç TBMM açıldıktan sonra buraya tahsis edilirken, kimi zaman Atatürk tarafından kimi zaman da Atatürk’ün Ankara’ya gelen misafirlerini karşılamak üzere kullanıldı. Aydoğan Ertuğ’a babasından miras kalan tarihî araç 10 Kasım 2023 tarihine kadar Keçiören Belediyesi önünde sergilenmeye devam edecek.

Keçiören’de doğan ve büyüyen şu anda Antalya’nın Alanya ilçesinde ikamet eden Aydoğan Ertuğ, 1927 model aracını Alanya’dan Keçiören’e kadar sürerek getirdiğini belirterek tarihî anekdotları şu sözlerle aktardı:

Keçiören Dutluk’ta doğmuş büyümüşüm. Atatürk, ben Keçiören İlkokulu’nda okurken okulumuzu ziyarete geldiğinde bütün talebelerle selamlaştıktan sonra ben muzip bir laf söylemişim. Ne söylediğimi de hatırlamıyorum. Atatürk’ün hoşuna gitti. Çağırdı beni iki yanağımdan öptü. Ben de elinden öptüm. Mavi gözlü, kalın, yukarı doğru çatık kaşlarını hâlâ ruhumda yaşıyorum. Bu hadise 1937’de oldu. 1938’de Atatürk rahmetli oldu. Tekrar Ankara’ya geldiğimde ben bu araçla tüm milli bayram kortejlerinde Atatürk’ü temsilen en öne geçerdim. Bu arabaya ‘Atatürk’ün arabası’ denmesi de şuradan geliyor. Babam Atatürk’ün muhafız alay komutanıymış. Babam zengin bir ailenin çocuğuymuş. Bu arabayı almış, Keçiören Dutluk’tan Ulus’a Meclis’e bu araçla gidip geliyormuş. O zamanlar Atatürk’ün arabası tamire gittiğinde veya Esenboğa Havalimanı’na misafirler karşılanmaya gidileceği zaman, Atatürk gidecek araba bulamayınca hemen çağırın mülazım Sakıp’ı dermiş. Bu arabayı kullanırmış. Bunun gibi 2-3 arabamız daha varmış. Meclisin açıldığı ilk günlerdeki o görüntülerde yer alıyor arabalar. Babam da o görüntülerin içinde görünüyor. Yani kısacası bu araba Atatürk’ün bindiği arabadır.”

Rahmi Koç’un kendisinin sınıf arkadaşı olduğunu, Vehbi Koç’un da babası Sakıp Ertuğ’un arkadaşı olduğunu dile getiren Aydoğan Ertuğ, Keçiören’de eşeklerle ulaşımın sağlandığını ve renkli bir çocukluk dönemi geçirdiğini dile getirerek, “Vehbi Koç, eşekle ya da at arabasıyla Keçiören’den Ulus’a gidip gelirdi. Babamın o dönem arabası olduğu için kimi zaman Vehbi koç’u da dutluktan alırdı. Kendisi TBMM’ye Vehbi Bey de bakkalına giderdi. Yani birlikte yolculuk yaparlardı. Öyle bir arkadaşlıkları vardı.” İfadelerini kullandı.

Meclisin ilk açıldığı dönemde Atatürk'ün de yer aldığı fotoğrafta tarihi araçların meclis önünde bulunduğu da görülüyor. 

Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok da tarihi arabayı Keçiören’de sergilemekten şeref ve bahtiyarlık duyduklarını belirterek tüm Ankaralıları arabayı görmeye davet etti.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve ankhaber.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.