30 YILDA BÜYÜK DEĞİŞİM: TÜRKİYE’NİN EN STRATEJİK İLÇESİ: ETİMESGUT

01.02.2023 - 11:57, Güncelleme: 01.02.2023 - 11:57
 

30 YILDA BÜYÜK DEĞİŞİM: TÜRKİYE’NİN EN STRATEJİK İLÇESİ: ETİMESGUT

Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, Etimesgut’un MİT, Ayyıldız ve AFAD Projeleriyle Türkiye’nin en stratejik ilçelerinden birisi haline geldiğini söyledi.
      Ankaralılar ve Ankara’ya Hizmet Edenler Derneği (AHİD) üyelerini ilçede misafir eden Demirel, Korkut Ata Kongre ve Kültür Merkezi’nde yaptığı konuşmada ilçenin gelişimine dikkat çekti. İlçenin 2000’li yılların başına kadar gecekondularıyla ünlü, taşra bir kent olarak anıldığını belirten Demirel, belediyenin hizmet ve yatırımlarıyla ilçeyi gecekondusu olmayan en çok sosyal kültürel tesisin hizmet verdiği ilçeye dönüştürdüklerini söyledi. STRATEJİK KONUMA GELDİ Demirel belediye yatırımlarının yanı sıra hükümetin önemli ve stratejik kurumlarının da Etimesgut’a taşındığını belirterek, “Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Bağlıca Mahallemize taşındı. Milli Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, Kara, Hava, Deniz Kuvvetleri Komutanlıklarının tek bir yerleşkede toplandığı Ayyıldız Projesi ilçemizde hayata geçiyor. Afet-Eğitim ve Farkındalık Merkezi Elvan Mahallesizde planlanıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na devrettiğimiz Eti-Park İş Merkezi (ETİ-PARK) Binası, Adalet Bakanlığı Bölge İstinaf Mahkemesi oluyor. Binada çalışmalar devam ediyor. Etimesgut’ta eğitim hayatlarını sürdüren Başkent Üniversitesi,  Çankaya Üniversitesi ve THK Üniversitesi’nin yanı sıra Ankara Üniversitesi yerleşke alanlarının da yapılacak olması ilçemizi eğitimin de merkezi haline getirecek” diye konuştu. TÜRK TARİH MÜZESİ DEĞER KATTI Türk Tarih Müzesi ve Parkı’nın da ilçenin değerine değer kattığını vurgulayan Demirel, “Tarihimizi anlattığımız müzemiz kısa sürede 1 milyona yakın kişi tarafından ziyaret edildi. Ankara, Ankara dışı ve yurt dışından hergün yüzlerce insanımızı müzemizde misafir ediyoruz. Müzemiz ilçemizi Türkiye’ye dünyaya açtı” dedi. Demirel, AHİD Başkanı Hilmi Yaman ve yönetimine ziyaretleri için teşekkür ederken, Tarihte Etimesgut kitabını hediye etti. TÜRKİYE’NİN PENTAGONU ETİMESGUT’TA Pentagon gibi tasarlanan yeni karargah projesi Ay Yıldız ile Milli Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı ile Kara, Hava, Deniz Kuvvetleri Komutanlıklarının tek bir yerleşkede toplanıyor. Karargâh gökyüzünden bakıldığında ay ve yıldız şeklinde görülecek. MİT BAĞLICA MAHALLESİ’NDE 5 bin dönümlük bir alan üzerine inşa edilen ve etrafında başka herhangi bir yapı bulunmayan, yaklaşık 3 metre boyunda beton duvarlar ve dikenli tellerle çevrili, dinlemelere, yetkisiz girişlere ve sızmalara karşı özel olarak tasarlanmış yeni MİT’in karargah binası Etimesgut Bağlıca Mahallesi’nde yer alıyor. Bu iki proje özellikle Bağlıca’nın çehresini değiştirirken konut fiyatlarını da önemli ölçüde değerlendirdi. Askeri, yargı mensuplarının yanı sıra önemli görev ve mevkilerde bulunan üst düzey yöneticiler de Bağlıca Mahallesi’ni tercih ediyor. AFAD GELİYOR Elvan Mahallesi’ndeki Maliye Hazinesi adına kayıtlı 170.000 m2’lik kısmı Afet-Eğitim ve Farkındalık Merkezi, 15.000 m2’lik kısmı ise 112 Acil Çağrı Merkezi yapılmak üzere İçişleri Bakanlığına tahsis edildi. Bu projenin tamamen hayata geçmesiyle bölgenin daha da cazip hale geleceği ifade ediliyor.
Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, Etimesgut’un MİT, Ayyıldız ve AFAD Projeleriyle Türkiye’nin en stratejik ilçelerinden birisi haline geldiğini söyledi.

 

 

 

Ankaralılar ve Ankara’ya Hizmet Edenler Derneği (AHİD) üyelerini ilçede misafir eden Demirel, Korkut Ata Kongre ve Kültür Merkezi’nde yaptığı konuşmada ilçenin gelişimine dikkat çekti. İlçenin 2000’li yılların başına kadar gecekondularıyla ünlü, taşra bir kent olarak anıldığını belirten Demirel, belediyenin hizmet ve yatırımlarıyla ilçeyi gecekondusu olmayan en çok sosyal kültürel tesisin hizmet verdiği ilçeye dönüştürdüklerini söyledi.

STRATEJİK KONUMA GELDİ
Demirel belediye yatırımlarının yanı sıra hükümetin önemli ve stratejik kurumlarının da Etimesgut’a taşındığını belirterek, “Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Bağlıca Mahallemize taşındı. Milli Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, Kara, Hava, Deniz Kuvvetleri Komutanlıklarının tek bir yerleşkede toplandığı Ayyıldız Projesi ilçemizde hayata geçiyor. Afet-Eğitim ve Farkındalık Merkezi Elvan Mahallesizde planlanıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na devrettiğimiz Eti-Park İş Merkezi (ETİ-PARK) Binası, Adalet Bakanlığı Bölge İstinaf Mahkemesi oluyor. Binada çalışmalar devam ediyor. Etimesgut’ta eğitim hayatlarını sürdüren Başkent Üniversitesi,  Çankaya Üniversitesi ve THK Üniversitesi’nin yanı sıra Ankara Üniversitesi yerleşke alanlarının da yapılacak olması ilçemizi eğitimin de merkezi haline getirecek” diye konuştu.

TÜRK TARİH MÜZESİ DEĞER KATTI
Türk Tarih Müzesi ve Parkı’nın da ilçenin değerine değer kattığını vurgulayan Demirel, “Tarihimizi anlattığımız müzemiz kısa sürede 1 milyona yakın kişi tarafından ziyaret edildi. Ankara, Ankara dışı ve yurt dışından hergün yüzlerce insanımızı müzemizde misafir ediyoruz. Müzemiz ilçemizi Türkiye’ye dünyaya açtı” dedi. Demirel, AHİD Başkanı Hilmi Yaman ve yönetimine ziyaretleri için teşekkür ederken, Tarihte Etimesgut kitabını hediye etti.

TÜRKİYE’NİN PENTAGONU ETİMESGUT’TA
Pentagon gibi tasarlanan yeni karargah projesi Ay Yıldız ile Milli Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı ile Kara, Hava, Deniz Kuvvetleri Komutanlıklarının tek bir yerleşkede toplanıyor. Karargâh gökyüzünden bakıldığında ay ve yıldız şeklinde görülecek.


MİT BAĞLICA MAHALLESİ’NDE
5 bin dönümlük bir alan üzerine inşa edilen ve etrafında başka herhangi bir yapı bulunmayan, yaklaşık 3 metre boyunda beton duvarlar ve dikenli tellerle çevrili, dinlemelere, yetkisiz girişlere ve sızmalara karşı özel olarak tasarlanmış yeni MİT’in karargah binası Etimesgut Bağlıca Mahallesi’nde yer alıyor. Bu iki proje özellikle Bağlıca’nın çehresini değiştirirken konut fiyatlarını da önemli ölçüde değerlendirdi. Askeri, yargı mensuplarının yanı sıra önemli görev ve mevkilerde bulunan üst düzey yöneticiler de Bağlıca Mahallesi’ni tercih ediyor.

AFAD GELİYOR
Elvan Mahallesi’ndeki Maliye Hazinesi adına kayıtlı 170.000 m2’lik kısmı Afet-Eğitim ve Farkındalık Merkezi, 15.000 m2’lik kısmı ise 112 Acil Çağrı Merkezi yapılmak üzere İçişleri Bakanlığına tahsis edildi. Bu projenin tamamen hayata geçmesiyle bölgenin daha da cazip hale geleceği ifade ediliyor.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve ankhaber.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.